نمای زیبایی از شهر تفلیس. دورنمای تفلیس در شب. تصویر زیبای تفلیس ور رودخانه. فضای کنار رودخانه در شب. یکی از میادین اصلی تفلیس، در شب. قسمت شمالی تفلیس. آبنمای بزرگ تفلیس.
 
 
 
   
 

برنامه پيشنهادي براي سفر

 

برنامه پيشنهادي براي سفر به گرجستان

گرجستان كشوري است با نقاط ديدني فراوان ولي چون صنعت جهانگردي آن نوپاست هنوز براي بسياري از هموطنان ما شناخته شده نيست. چه مسافران و چه تورگردانان اغلب اطلاعات كمي درمورد اين كشور دارند و از همين رو گاهي برنامه هاي مسافرتي غيرحرفه اي از سوي تورگردانان ارائه مي شود و مورد استقبال مسافران هم قرار مي گيرد.

امروزه جهانگرد ايراني ميداند در يك سفر چند روزه نمي تواند تمام كشور تركيه را مورد بازديد قرار دهد اما درمورد گرجستان چون شناخت كافي وجود ندارد گاهي چنين فكرهايي به سر خطور مي كند. من براي يك جهانگرد كه قصد دارد يك سفر معمولي به گرجستان داشته باشد، دوبرنامه پيشنهاد مي كنم:

- برنامه سفر به شرق گرجستان:

اين سفر مي تواند به مقصد تفليس پايتخت گرجستان باشد. براي بازديد از نقاط ديدني تفليس واقعن چندين روز زمان لازم است. سه شهر بسيار زيبا و ديدني در شرق گرجستان وجود دارند كه عبارتند از تلاوي Telavi ، گورجآني Gurjaani و سيقناقي Sighnaghi. اين شهرها مناطقي باستاني هستند و  محل تاكستان هاي گرجستان. زيبايي اين شهرها و مناطق اطراف آن بويژه در فصل پاييز وصف ناپذير است. انگور و فرآورده هاي مربوط به آن در اين مناطق توليد مي شوند و جشنهاي مختلفي در رابطه با اين محصولات برگزار مي شوند. در برنامه سفر به شرق گرجستان حتمن بايد از اين مناطق بازديد صورت گيرد. نقطه ديدني ديگر شهر متسختا Metskheta است كه در نزديكي تفليس قرار گرفته است. متسختا پايتخت باستاني گرجستان است. اگر كسي به تفليس برود و متسختا را نبيند مانند شخصي است كه به شيراز يرود ولي تخت جمشيد را نبيند. لااقل يكروز براي بازديد از اين شهر بايد درنظر گرفته شود. شهر ديگري كه در نزديكي تفليس قرار گرفته است گري Gori است. گري زادگاه استالين ديكتاتور معروف شوروي است. موزه معروف يه موزه استالين در اين شهر قرار گرفته است. در اين موزه علاوه بر مشاهده اسناد و مدارك دوران استالين با برگي از تاريخ معاصر آشنا مي شويد، در محوطه موزه خانه زادگاه استالين قرار دارد. با همان ظروف و سماور مربوط به آن دوران.واگن اختصاصي استالين در قطار نيز در اين محوطه قرار گرفته است. واقعن جالب و ديدني است. بازديد از شهر گري لااقل يكروز از وقت مسافرت شما را مي گيرد. در برنامه سفر به شرق گرجستان بنابر به مدت سفر و ذائقه مسافران مي توان گشتهاي مختلف ديگري را هم در نظر گرفت.

- برنامه سفر به غرب گرجستان:

مقصد و اقامتگاه اصلي در اين برنامه مي تواند شهر باتومي در نظر گرفته شود.شهر باتومي آنقدر زيباست كه ديدن آن حداقل چند روز زمان نياز دارد. بلوار باتومي محدوده بساير وسيعي است هميشه پر از جمعيت و  با تفريحگاههاي مختلف. لااقل يكروز كامل بايد براي بازديد از اين بلوار اختصاص پيدا كند. حداقل يكروز زمان نيز لازم است كه با خيابانها و بناهاي مختلف داخل شهر باتومي آشنا شويم.چند نقطه ديدني هم در اطراف شهر قرار دارند كه حتمن بايد يكروز را به بازديد از آنها اختصاص بدهيم مانند باغ گياهي اطراف باتومي  كه مجموعه اي منحصر به فرد از چند هزار گياه  است، قلعه گنيو Gonio Fortress ، آبشار و پلهاي سنگي كماني. بازديد از شهر تفريحي كبولتي Kobuleti هم  كه در 24 كيلومتري باتومي قرار گرفته است، لااقل يكروز زمان مي خواهد. كبولتي در دوران شوروي تفريحگاه اشراف محسوب مي شده است. اين شهر هيچ صنعتي ندارد و تمام اقتصاد آن از طريق مراكز تفريحي آن مي چرخد. حداقل يكروز بازديد از اوركي  Ureki يا منطقه  سحرآميز گرجستان حتمن بايد در برنامه سفر باشد. دانشمندان متوجه شده اند كه آنچه بوميان اثر جادويي در اين منطقه مي ناميدند پايه علمي دارد. در اين منطقه ميدانهاي مغناطيسي طبيعي وجود دارد كه تاثير مستقم بر روح و جسم انسان مي گذارند، مگر مي شود تا باتومي رفت و يكروز را در اوركي نگذراند؟ شهر ديدني ديگر  بندر پتي Poti دومين بندر مهم گرجستان است. سبك خانه هاي ويلايي داخل اين شهر انسان را بياد خانه هاي ويلايي در اطارف لندن مي اندازد.بازديد از پتي و مناطق اطراف آن حداقل يكروز وقت نياز دارد.

با توضيحاتي كه دادم من هميشه در برنامه هاي سفر پيشنهادي خود برنامه سفر به غرب گرجستان را از برنامه سفر به شرق جدا مي كنم و هر دو برنامه را در يك تور كوتاه مدت توصيه نمي كنم اما در نهايت تابع مسافر هستم.  اگر شما در يكي از برنامه هاي مربوط به تور شرق يا غرب گرجستان شركت كنيد و بخواهيد نيمي از زمان خود را به نقطه مقابل برويد در گرجستان همه امكانات و سرويس هاي لازم در اختيار شما قرار مي گيرد اما اگر با من مشورت مي كنيد بويژه به مسافران تور زميني  توصيه مي كنم كه اينكار را نكنيد. فاصله شهرهاي تفليس و باتومي بيش از چهارصد كيلومتر است. اقامت در هر دوشهر و بازديد  از  مناطق  اطراف هريك باعث مي شود كه كل مدت سفر را در حالت حس جابجايي و عدم استقرار  قرار بگيريد و خداي ناكرده آرامشتان بهم بريزد.

 
   

© 2011-2012 Georgia Tour (تور گرجستان) All rights reserved.

Web Design by Parsian CMS, Web Hosting by Parsian Networks 2004-2012 طراحی وب با استفاده از مدیریت محتوا شبکه پارسیان, دامنه و هاستینگ توسط شبکه پارسیان 2004-2012